Po tym jak Apple zaprezentuje nową wersję systemu iOS jest ona w pierwszej kolejności dostępna tylko dla developerów. Po pewnym czasie Apple udostępnia publiczną wersję systemu którą może pobrać każdy z nas. Na końcu Apple wypuszcza ostateczną stabilną wersję iOS dostępną w standardowym systemie aktualizacji. Jeśli chcesz możesz pobrać nową wersję iOS już na etapie wersji developerskich. Musisz tylko pamiętać o tym, że jest to bardzo wczesna wersja systemu i nie zawsze działa ona prawidłowo (efekt końcowy może być taki, że telefon nie będzie działał stabilnie a nawet może zostać uszkodzony). Z publiczną wersją beta jest już trochę lepiej, ale nadal jest to wersja testowa. Poniżej znajdziesz instrukcję jak pobierać i instalować wersje developerskie oraz wersje beta systemu iOS. Pamiętaj jednak, że robisz to zawsze na własną odpowiedzialność i musisz być świadomy tego, że coś może nie działać tak jak powinno (dla przykładu początkowe wersje developerskie jednej z wersji iOS miały problem z transmisją danych w niektórych sieciach komórkowych. W kolejnych wersjach testowych problem ten został już usunięty).

Jak pobrać developerską wersję iOS 14?

Jeśli nie posiadasz konta developerskiego a chcesz pobrać początkowe wersje iOS 14 najłatwiej to zrobić korzystając z tej strony https://betaprofiles.com. Znajdziemy tam do pobrania ostatnie (najnowsze) wersje dev systemu iOS. W chwili tworzenia tego wpisu jest to wersja 14.7.

Mamy do wyboru dwa przyciski:

  • Install Profile – pobieramy plik o nazwie iOS_14_Beta_Profile.mobileconfig który instalujemy na telefonie. Profil ten umożliwi nam instalację wersji developerskiej na naszym urządzeniu.
  • IPSW – jest to plik z obrazem systemu iOS (jest to format plików używany do instalowania oprogramowania układowego iOS). 

Wybieramy pierwszy przycisk (Install Profile). Pobieramy plik (najlepiej zrobić to bezpośrednio na telefonie, na który chcemy pobrać wersję beta systemu). Wchodzimy w „ustawienia”. Znajdziemy tam (zakładka „pobrane profile”) profil, który pobraliśmy. Wybieramy go i instalujemy na naszym telefonie wybierając opcję zainstaluj (install). Dalej wygląda to tak jak na poniższym zdjęciu. Po zainstalowaniu profilu restartujemy urządzenie. 

Po ponownym uruchomieniu telefonu wchodzimy w Ustawienia >>> Ogólne >>> Uaktualnienia. Pojawia się testowa wersja iOS 14 którą możemy pobrać jak zwykłą aktualizację systemu. 

Przed instalacją wersji beta upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową swojego urządzenia przed zainstalowaniem nowego oprogramowania, ponieważ możesz utracić dane podczas procesu aktualizacji. 

Pobieranie publicznej wersji beta systemu iOS 14

Jeśli nie chcemy korzystać z powyższej możliwości możemy chwilę zaczekać do czasu aż Apple udostępni dla wszystkich publiczną wersję beta nowego systemu. Pobranie publicznej wersji beta zaczynamy od wejścia na tę stronę https://beta.apple.com/sp/betaprogram/. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją. Jeśli robimy to pierwszy raz to należy założyć konto i dopisać się do beta testów publicznej wersji systemu wybierając „Sign up”. Jeśli mamy już konto to należy się zalogować klikając link „Sign in”.

Po zalogowaniu przechodzimy do strony, z której możemy pobrać profil umożliwiający nam pobranie i zainstalowanie wersji beta systemu. Aby pobrać profil beta klikamy w link „enroll your iOS device”.

W dalszym kroku przechodzimy do instrukcji co należy zrobić, aby zainstalować profil i pobrać wersję betę systemu:

  1. Wykonaj kopię zapasową systemu https://support.apple.com/pl-pl/HT203977
  2. Pobierz profil
  3. Zainstaluj profil oraz pobierz aktualizację w identyczny sposób jak w przypadku instalacji wersji developerskiej

Jeszcze tylko kilka minut na instalację systemu i możemy cieszyć się nowościami testowej wersji systemu.

Pamiętaj jednak, że są to wersje testowe i ich instalacja może się wiązać z uszkodzeniem urządzenia lub nieprawidłowym jego działaniem. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments