W poprzednim wpisie wspomniałem jak dodawać oraz odejmować wartości godzinowe i na co zwracać uwagę przy takich działaniach, aby nie popełniać błędów w codziennej pracy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. W tym wpisie opowiem jak wygląda w Excel dzielenie godzin (lub dzielenie wartości przez godziny).

Czas i działania na godzinach w programie Excel – jak robić to prawidłowo?

Dzielenie godzin w Excelu? O co w tym wszystkich chodzi i czy rzeczywiście z czegoś takiego korzystamy? Tak. W pewnych sytuacjach potrzebujemy skorzystać z takiej możliwości. Dla przykładu:

Ktoś wykonuje pewne zadania powtarzalne. Mamy sobie grupę osób, które robią to samo i pracują w danym dniu przez określoną liczbę godzin. Chcemy sobie raportować ile średnio zadań te osoby realizują w ciągu godziny. Do tego przyda nam się „dzielenie przez godziny” w Excel. Sprawdźmy jak to wygląda.

Excel dzielenie godzin

Zadanie jest proste. Wystarczy podzielić liczbę zadań przez czas. Próbujemy to zrobić „jeden do jednego” w Excelu. Dzielimy liczbę zrealizowanych zadań przez czas realizacja zadań w formacie gg:mm:ss. Otrzymujemy dziwne wartości w formacie czas. Nie jest to coś, co nas interesuje.

dzielenie przez czas

Nawet, jeśli zmienimy format wyświetlania naszego wyniku to również nie otrzymamy poprawnej wartości.

Formatowanie czasu w Excelu

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Excel wartości przedstawione, jako czas w praktyce widzi, jako wartości liczbowe i tak też je traktuje. Wygląda to tak jak poniżej:

Excel - wyświetlanie godzin w Excel

Wiedząc już jak wygląda interpretacja czasu przez Excela dochodzimy do następujących wniosków:

– jeżeli 24 godziny w formacie gg:mm:ss w Excelu interpretowane jest, jako wartość 1 należy dany czas pomnożyć *24. Taka sama zasada dotyczy również innych wartości. Mnożąc 12:00:00 *24 otrzymujemy 12 w formacie liczbowym.

Excel - czas w formacie liczbowym

Wracając do naszej pierwszej tabelki. Aby otrzymać prawidłowy wynik wystarczy tylko i wyłącznie pomnożyć wartość czasu przez 24 tak jak widać poniżej:

Excel dzielenie przez czas

Podsumowując!

Chcesz otrzymać czas w formacie liczbowy (12:00:00 = 12) pomnóż wartość czasu prze 24 i ustaw format liczbowy dla danej komórki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments