Dodawanie, odejmowanie, mnożenie czy też dzielenie liczb to coś czego uczymy się w szkole już od pierwszych klas podstawówki. Gdy zaczynamy korzystać z Excela to też często są to pierwsze działania, które poznajemy w arkuszu kalkulacyjnym. Raczej nikomu nie sprawia to trudności, bo podobnie jak kalkulator Excel liczy to za nas.

Działania na liczbach w arkuszu kalkulacyjnym

excel dodawanie
Excel – dodawanie
Excel - odejmowanie
Excel – odejmowanie
Excel - mnożenie
Excel – mnożenie
Excel - dzielenie
Excel – dzielenie

Jak pokazują powyższe obrazki dodawanie, dzielenie, mnożenie czy odejmowanie liczb nie różni się od tego robionego na kalkulatorze tyle, że w Excelu musimy wpisać prostą formułę zamiast wystukać ją na kalkulatorze.

Działania na godzinach w Excelu

Jak wygląda sytuacja, kiedy chcemy działać na wartościach czasowych (godzinach) w Excelu. Tutaj sytuacja trochę się komplikuje, ale pamiętając o kilku ważnych założeniach możemy sobie bez problemu z tym poradzić.

Popatrzmy na kilka przykładów:

Przykład 1

Mamy tutaj do czynienia ze zwykłym dodawaniem godzin. Dodajemy 2 godziny do 3,5 godziny i otrzymujemy prawidłowy wynik, czyli 5,5h. 

Przykład 2

Przy domyślnym formatowaniu powyższe przekłady pokazują, że wynik dodawania większych wartości godzinowych jest błędny. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnienie tego faktu jest bardzo proste. Excel jest dosyć “łatwy” i zero-jedynkowy w swoim działaniu. Przeliczając daną formułę arkusz nie widzi danych wartości jako godziny, daty itp. On je widzi jako wartości liczbowe a tylko i wyłącznie prezentuje je w domyślnym formatowaniu lub w formatowaniu, które wybierzemy sami. 

Jeśli wpiszemy w Excelu daną godzinę np. 02:00:00 to Excel przestawia je domyślnie w formacie gg:mm:ss (wiersz 2 na poniższym rysunku). Najwyższą wartość jaką Excel może zaprezentować nam w tym formacie to wartość: 23:59:59 (0,99999). Dlatego jeśli dodajemy 12:00:00 + 12:00:00 i nie zmieniając formatowania otrzymujemy błędny wynik (a właściwie błędnie prezentowany). Nie dzieje się tak jeśli dodajemy większe wartości, czyli np. tak jak na zdjęciu poniżej 25:00:00 + 25:00:00. Wynik z dodawania takich wartości to 50:00:00, czyli wynik prawidłowy. Jest tak dlatego, że po wpisaniu wartości 25:00:00 Excel zmienia jej format na [g]:mm:ss i taki też format otrzymujemy w wyniku a on już nie ma takiego ograniczenia jakie w ma format gg:mm:ss. 

Excel wie co liczy – to tylko my musimy wiedzieć co chcemy zobaczyć 

Excel wie co policzył to tylko my musimy wiedzieć co chcemy zobaczyć. Tak jak pokazuje poniższy obrazek mimo, że przy ustawieniu formatowania gg:mm:ss przy wyniku o wartości 24:30:00 widzimy to samo co przy wartości 00:30:00 to Excel wie, że są to dwie różne wartości. Przedstawiając to w formie liczbowej dla Excela pierwsza wartość to 1,02 a druga wartość to 0,02.

Co zrobić, aby uzyskać wymagany format i oczekiwany wynik? Zmienić formatowanie na [g]:mm:ss. 

Najlepiej ustawić takie formatowanie wszędzie tam, gdzie spodziewamy się tego typu wartości, czyli tam, gdzie sumujemy czas a mamy przypuszczenie, że wartości, które dodajemy oraz wynik mogą mieć inne formatowanie niż [g]:mm:ss.

Można to zrobić przynajmniej na dwa sposoby które pokazałem poniżej:

Writing letter photo created by rawpixel.com – www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.